Skóra jest organem o największej powierzchni w ciele konia. Posiada wiele ważny funkcji, między innymi stanowi barierę ochronną przed otoczeniem, pełni funkcję termoregulacyjną, jest narządem zmysłu dotyku. Skóra stanowi od 12 do 24% masy konia, a jej faktyczna wartość procentowa zależy od masy ciała danego osobnika. Skóra nie jest raczej skomplikowana w swojej budowie, składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej oraz warstwy podskórnej. To właśnie skórze zawdzięczamy możliwość wykształcania przydatków np. kopyt czy włosów.

Naskórek stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, jego komórki składają się z wielu warstw, dzięki czemu stanowi pierwszą linię ochrony przed zadrapaniami, ciałami i substancjami obcymi. W wyniki ewolucji konie wykształciły sobie grubszy naskórek niż człowiek. Komórki naskórka dzielą się na różne rodzaje np.:

  • Keranocyty-zapewniają warstwę ochronną, to dzięki nim możliwe jest zachodzenie procesu, jakim jest keratinizacja, podczas której obumarłe komórki naskórka migrują w dół i wysuwają się na powierzchnię skóry. Górna warstwa obumarłych komórek w sposób ciągły jest zastępowana nowymi komórkami, a na tempo tego procesu wpływają np. żywienie, genetyka, hormony. Procesowi keratynizacji zawdzięczamy możliwość wzrostu kopyta.
  • Melanocyty – to dzięki tym komórkom, które są zlokalizowane u podstawy naskórka, zawdzięczamy kolor skóry, włosa. Komórki zawierają pigment zwany melaniną, która warunkuje odcienie, a jej produkcję warunkują hormony, jak i geny. Dodatkową funkcją melaniny jest ochrona komórek przed szkodliwym promieniowaniem słońca. Czasami w wyniku poważnych ran, może dojść do zniszczenia warstwy melanocytów, wówczas nowa narastająca sierść w miejscu uszkodzenia będzie biała, bez pigmentu.
  • Komórki Langerhansa-toobronne komórki skóry obecne w warstwie podstawnej naskórka, ich funkcją jest pomoc w obronie skóry, a dokładnie w jego warstwie podstawnej. Komórki te stanowią naskórkowy element układu miejscowej odporności skóry.
  • Komórki Merella – komórki te są związane z narządami zmysłów w skórze, szczególnie w okolicach wąsów i włosów czuciowych.

Warstwa skóry właściwej wspiera, odżywia naskórek i przydatki skóry. To w jej obrębie obserwuje się naczynia krwionośne, które zaopatrują warstwę naskórka w substancje odżywcze. Ich obecność odgrywa istotną rolę w termoregulacji skóry i ciała. Przy naczyniach krwionośnych można również obserwować  nerwy czuciowe, które znajdują się tuż przy mieszkach włosowych. To dzięki nim czujemy zmianę warunków zewnętrznych, czujemy przyjemność czy ból/dyskomfort. Prawidłowe odżywianie skóry właściwej stanowi bardzo ważny element utrzymania jej kondycji, ponieważ to w tej warstwie wytwarzany jest kolagen, elastyna.

Trzecia warstwa skóry to warstwa wewnętrzna, zwana warstwą podskórną. To tutaj zlokalizowany jest tłuszcz, mięśnie. Warstwa tłuszczy podskórnego pełni rolę izolacji cieplnej. Warstwa podskórna pełni rolę zbiornika na elektrolity, amortyzuje potencjalne uderzenia, również daje energię potrzebną nerwom i naczyniom krwionośnym do funkcjonowania.

Kondycja skóry i włosów jest ciągle poddawana obciążeniom. Derkowanie, golenie, sprzęt jeździecki, tarzanie się, solarium, zmiana okrywy włosowej to tylko niektóre czynniki, z którymi skóra i sierść musi sobie radzić. Najważniejszym elementem, dzięki któremu możemy je wzmocnić, jest żywienie. Zbilansowana dieta, zrozumienie specyficznym potrzeb, które się zmieniają wraz z porami roku i zabiegami pielęgnacyjnymi jest konieczne do zrozumienia potrzeb skóry i włosów. Jeśli wykluczymy możliwe choroby związane z układem pokarmowym, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję skóry i włosa, to prawie wszystkie problemy z nimi związane można rozwiązać poprzez zbilansowane żywienie, zrównoważoną podaż białka, minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych omega-3.Warto zdać sobie sprawę, że włos w 90% składa się z białka, dlatego niedobór chociaż jednego aminokwasu będzie skutkować obniżeniem kondycji włosa.

O kondycję skóry, włosów, sierści zadbają produkty linii Equinox bazujące na odżywczych drożdżach Yarrowia lipolytica, oraz Equinox Skin, którego receptura bazuje na estrach kwasów tłuszczowych. Mieszanka paszowa uzupełniająca Equinox Skin powstaje z mieszaniny tłoczonych na zimno olejów roślinnych bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3,6,9. Specjalna kompozycja oleju lnianego, oleju z wiesiołka, oleju z ogórecznika oraz oleju z pestek czarnej porzeczki w formie bioestrów sprawia, że produkt jest wysoce przyswajalny i łatwo dostępny dla organizmu. Zawarta w estrach witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Zawarte w preparacie estry kwasów omega-3 pomagają zmniejszyć poziom substancji prozapalnych oraz przyczyniają się do poprawy kondycji skóry i okrywy włosowej. Produkt wspomaga gojenie się ran i walkę z problemami skórnymi, oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowej struktury i działania błon komórkowych.